Siirry suoraan sisältöön Siirry etusivulle

Postimuseon ystävät

Postimuseon ystävät yhdistys on aktiivisesti toimiva yhdistys, joka perustettiin vuonna 1997. Sen tarkoitus on tukea museon toimintaa, lisätä Postimuseon tunnettuutta, edistää toimialan harrastajien välistä yhteistyötä ja syventää postihistorian tuntemusta.

Yhdistys järjestää jäsenilleen erilaisia retkiä ja tutustumisia kulttuuritapahtumiin. Jäsenet saavat jäsenetuna vuosittain upean Tabellarius-vuosijulkaisun tai jonkin muun museon tuottaman julkaisun ja kutsun Postimuseon näyttelyiden avajaisiin tai ennakkoesittelyihin. Jäsenetuna on myös ilmainen sisäänpääsy museokeskus Vapriikkiin.

Jäsenmaksu

Vuosijäsen: 27 € / vuosi (rinnakkaisjäsen samasta osoitteesta 10 €)

Ainaisjäsen: 270 €

Kannattajajäsen: 500 € / vuosi

Liity ystäväksi:

Yhdistykseen voit liittyä tästä linkistä aukeavalla lomakkeella tai ottamalla yhteyttä puheenjohtaja Christina Rappeen, puh. 050 536 5533, christina.rappe@pp.inet.fi.

Yhdistyksen hallitus 2020

Puheenjohtaja Christina Rappe, puh. 050 536 5533, christina.rappe@pp.inet.fi
Varapuheenjohtaja Kari Salonen, puh. 0500 634 765,ksalonen.kari@gmail.com
Sihteeri Olli Turunen, puh. 050 598 6558, olliturunen541@gmail.com
Retket: Jari Forsblom, puh. 0400 633535, jari.forsblom@kolumbus.fi
Talous: Tapio Tuominen,puh 040 0212969, tapio.tuominen@outlook.com
Jäsenasiat: Katariina Heikkilä, puh. 040 7610703, katariina1.heikkila@gmail.com
Hilkka Ladau puh. 044 303 3323, hilkka.ladau@gmail.com
Juha Valtonen, puh. 044 528 3707, juha.valtonen@palkane.fi
Anna-Maija Virta, puh. 040 546 1909, virta.annamaija@gmail.com

Yhdistyksen toimikunnat ja työryhmät 2020

Tabellarius-toimikunta:

Kimmo Antila, Postimuseon johtaja
Mikko Nykänen, Postimuseo
Kari Salonen
Juha Valtonen
Anna-Maija Virta

Talkootyöryhmä:

Leena Vainio
Toini Asukka
Riitta Mikkola
Christina Rappe
Raija Toivio
Ritva Winter

 
Siirry Postimuseon ystävien omille sivuille

Takaisin ylös