Siirry suoraan sisältöön Siirry etusivulle

Sanakartta reitistä Vapriikin pihasta Postimuseoon

Saapuminen museokeskus Vapriikkiin

Opas- ja avustajakoirat sekä edellä mainittuihin tehtäviin harjoittelevat, asianmukaisesti merkityt koirat ovat tervetulleita Vapriikkiin. Avustajille on vapaa pääsy näyttelyihin.

Museokeskus Vapriikki on liikkumisesteetön.

Kello yhdessätoista on sisäänkäyti tiilirakennukseen. Sisäänkäynnin yläpuolella on Vapriikki. Sen läheisyydessä on pari kivistä tehtyä porrasaskelmaa. Vasemmalla näkyy osin ympyrän mallinen kartiotuija. Seinän vieressä on luiska, joka on reunustettu isioilla kivipalkeilla. Luiskan alussa on Liikuntaesteisen pysäköintipaikan tunnus, jossa on yksi auto. Maa on jäinen, mutta hiekoitettu.

Kun saavut museokeskus Vapriikkiin, niin museon pääovi on pihan perällä rakennuksen syvennyksessä.

Sisäänkäynnin läheisyydessä on tavanomaisia pysäköintipaikkoja, joilta on portaaton sisäänkäynti Vapriikkiin. Vapriikilla on käytössä yksi erillinen liikkumis- ja toimimisesteiselle henkilölle soveltuva LE-pysäköintipaikka.

Vapriikin piha-alue on mukulakivinen.

Pääoven edessä on oikealla luiska ja keskellä kahden porrasaskelman kiviportaikko.

Sisäänkäynnissä on kahdet ovet, yhdet ulkopuolella ja toiset tuulikaapissa aulaan. Pääovet ovat lasiset. Ovia on yhteensä kolme kappaletta. Vasemmanpuoleinen ovi aukeaa sähköisesti painiketta painamalla. Keskimmäinen ja oikea ovet aukeavat manuaalisesti. Ovet aukeavat ulospäin.

Ovien jälkeen on pieni tuulikaappi, jonka jälkeen on toiset ovet. Myös tuulikaapista aulaan olevat ovet aukeavat ulospäin.

Museokeskuksen aula

Kun astut tuulikaapista, päädyt museokeskuksen aulaan mattojen kohdalle. Aula on iso oleskelutila, jossa sijaitsevat oikealta vastapäivään lueteltuina

  • naulakot,
  • säilytyslokerot,
  • vessat,
  • kulku Songlines-näyttelyyn,
  • esteetön WC,
  • info,
  • tasohissi ja museokeskuksen kartta,
  • leveät portaat ylös museoravintola Valssiin, muihin näyttelytiloihin ja kerroshissiin,
  • kapeat portaat alakertaan Manserock-näyttelyyn,
  • kapeat portaat ylöspäin Postimuseoon ja auditorioon sekä
  • museokauppa, joka on heti pääovien vasemmalla puolella.

Vaatesäilytys ja vessat

Vapriikin aulassa pääoven jälkeen oikealla sijaitsevat vartioimattomat naulakot sekä lukolliset maksuttomat säilytyslokerikot. Vaatesäilytys toimii itsepalveluna. Säilytyslokeroita on sekä lähellä pääovia että naulakkojen toisella puolella, takaosassa. Säilytyslokerikot toimivat numerokoodilla, jonka voit itse määritellä. Vapriikin infoon voit jättää isot matkalaukut, jotka eivät mahdu lokerikkoihin.

Naulakoiden takaa löytyvät sekä miesten että naisten vessat. WC-tiloissa on useampi koppi. WC-tilojen oven kahva on vasemmalla. Esteettömän unisex WC:n löydät aulan oikealta puolelta, läheltä kulkua Songlines-näyttelyyn.

Infotiski

Suoraan edessä muutaman metrin päässä on asiakaspalvelupiste, jossa on asiakaspalvelija. Taustalla seinällä on valotaulu, jossa lukee lähes kokonaan Vapriikki. Asiakaspalvelupisteen keskellä oleva pylväs peittää sen osittain. Toinen palvelupiste on pylvään oikealla puolella. Palvelupisteen toisella puolella vasemmalla on tasohissi, jonka seinällä on infonäyttö sekä sen alla esitepiste. Äärivasemmalla on penkki, jonka takana portaikkoa ja sen käsijohdin.

Museokeskuksen infotiski sijaitsee pääoven jälkeen olevien mattojen kohdalta noin neljän metrin päässä kello yhden suunnassa. Infotiskillä on kaksi eri asiakaspalvelupistettä. Se on suorakulmion mallinen leveä tiski. Infosta voit ostaa lipun. Asiakaspalvelijoilta voit tiedustella myös muuta museovierailuun liittyviä asioita.

Esteetön kulku Postimuseoon

Infotiskin vasemmalla puolella on tasohissi museoravintola Valssin ja Postimuseon tasolle. Tällä hetkellä Vapriikin aulan tasohissi on epäkunnossa. Jos tarvitset esteettömän kulun, kysy neuvoa asiakaspalvelusta.

Jos valitset tasohissin kulkureitiksesi, niin tasohissistä poistuessasi jatka suoraan museoravintolan kahvilan läpi. Hissi toiseen kerrokseen ja kahvila-ravintolan tiski jää oikealle puolelle. Kahvilan tiskin kohdalta tulee kääntyä vasemmalle. Kahvilan puolen tuoliryhmiä jatkuu vielä käännöksen jälkeen.

Kahvilan jälkeen edessä on portaikon reuna, kapea portaikko jää vasemmalle puolelle, samoin museokaupan toinen oviaukko.

Tällä kohtaa alkaa poikittain leveä käytävä, joka jatkuu oikealle kohti Kuvan vallankumous -näyttelyä. Ennen näyttelyn kulkuaukkoa käytävällä on luiska alaspäin. Kuvan vallankumouksen sisääntulo on leveä oviaukko.

Käytävän oikeassa reunassa on auditorioon vievien portaiden kohdalla jonkun matkaa käsijohdin molemmin puolin portaikkoa.

Käytävän oikealle puolelle jää kulku auditorioon ja sen lämpiöön sekä vasemmalle puolelle vessakäytävä.

Reitti Postimuseoon portaita pitkin

Näkymä Vapriikin sisäänkäynniltä vasemmalle. Kello kahdessatoista on kapea seitsemän porrasaskelman portaikko ylöspäin. Sen oikealla puolella on portaikko alas ja vasemmalle puolelle jää museokauppa. Lähinnä vasemmalla on pylväs, jonka vieressä vasemmalla on oven avauspainike ja käsidesipiste. Kapean portaikon ja näkymän alun väliin jää museokaupan sisäänkäynnin matto. Yläviistossa portaikon jälkeen on kyltti, jossa on vasemmalla puolella nuoli vasemmalle alaviistoon ja tekstit Postimuseo Postal museum, Auditorio, auditorium.

Suorin reitti Postimuseoon kulkee kapeamman portaikon kautta. Tämä sijaitsee Vapriikin museokaupan vieressä. Museokauppa on pääoven vieressä vasemmalla.

Infotiskiltä lähtiessä portaikko Postimuseoon sijaitsee kello kahdessa.

Kello kymmenessä näkyy portaikko ylöspäin kulmasta oikealle päin. Kello kahdessatoista on kulma, joka kääntyy oikealle käytävän jatkuen sinne. Portaikon seinällä on valotaulu, jossa on nuoli oikealle sekä tekstit auditorio, auditorium, Postimuseo, Postal museum, WC, toilets, hissi, lift. Äärivasemmalla näkyy kirjahyllykön osaa.

Portaikon jälkeen voit jatkaa Postimuseoon suoraan leveämpää käytävää pitkin. Käytävän päässä sijaitsee Postimuseon Kuvan vallankumous -näyttely.

Käytävän oikeassa reunassa on auditorioon vievien portaiden kohdalla jonkun matkaa käsijohdin molemmin puolin portaikkoa.

Käytävän oikealle puolelle jää kulku auditorioon ja sen lämpiöön sekä vasemmalle puolelle käytävä, jonka varrella sijaitsee vessoja.

Ennen näyttelyn kulkuaukkoa käytävällä on luiska alaspäin. Kuvan vallankumouksen sisääntulo on leveä oviaukko.

Postimuseon ensimmäisen kerroksen näyttelyyn pääsee jatkamalla suoraan käytävän päähän. Käytävän lähes Postimuseon näyttelyn oviaukolla on vasemmalle kääntyvä käytävä.

Takaisin ylös